Sport

Newcastle blihet nga arabët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:18 - 08/10/21 |
Opi Nion

Newcastle zyrtarizoi kalimin pronësisë së këtij klubit nga Mike Ashley te grupi investitor nga Arabia Saudite. Aprovimi nga Premier League erdhi më 7 Tetor dhe në media përflitet se marrëveshja u mbyll për rreth 410 milionë Dollarë nga investitorët ku kryesori është Fondi i Investimeve Publike, që varet nga Qeveria e Arabisë Saudite.

Ky fond ka një buxhet të paktën 500 miliardë dollarë duke e kthyer në një mbështetës të madh për të ardhmen e klubit anglez që nuk e fiton Premier League prej sezonit 1926-1927. Kjo solli edhe festën e tifozëve, të cilët shpresojnë te kthimi te suksesi.

Një ekip i ri miliarderësh madje që kalon Paris Saint Germain. Fondi nga Katari që mbështet Paris zotëron investime prej 300 miliardë dollarë.

Pas