Kronikë

Netflix mënyrë e re komunikimi mes grupeve kriminale, Karamuço: Policia të hapë sytëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:53 - 15/08/22 |
Opi Nion

Profesori i kriminologjisë Ervin Karamuço, ka ndarë në rrjetet sociale një tjetër mënyrë të komunikimit mes atyre që ai i quan grupe keqbërëse. Duke paralajmëruar policinë për këtë metodë të re, Karamuço shprehet se pikërisht përmes Netflix, po bëehet komod komunikimi i personave në vende të ndryshme të botës.

“Policia e Shtetit të hapë sytë. Studimet e reja mbi taktikat kriminale kanë përfshirë edhe Netflix në llogaritë e komunikimit midis grupeve keqbërëse. Logove të një llogarie në Netflix nuk ju shkruhen emrat, por mesazhet e banditëve. Njëri në Ekuador, tjetri në Hollandë dhe i fundit në Tiranë janë shumë komod të komunikojnë pa u pikasur fare”, shkruan Karamuço./Opinion.al

Pas