-U tha në Opinion

“Nëse nuk e shkarkojnë Meta ka për të dhënë dorëheqjen vetë”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:32 - 11/06/19 |
Geljano Fataj

“Unë jam vetëofruar për ta lënë postin tim, gjithmonë i gatshëm që kjo të bëhet në emër të zgjidhjes së krizës. Nuk e kuptoj, ju intereson zgjidhja e krizës, apo shkarkimi i Presidentit? Nëse ju intereson shkarkimi i Presidentit, kjo është shumë e lehtë, zgjidhim krizën, ikën edhe Presidenti”.

Ishte kjo deklarata e Ilir Metës në konferencë për shtyp kur u pyet nga gazetarët për aksionin e nisur nga mazhoranca qeverisëse për ta shkarkuar atë.

Edhe pse shkarkimi i tij sipas procedurës duhet i largët dhe në mungesë të Gjykatës Kushtetuese që do thotë fjalën e fundit, analisti Mustafa Nano jep një tjetër version.

Sipas tij vetë Meta e kërkon shkarkimin. Nano shkon edhe më tej teksa thotë se Metës po i “hanë duart” për të bërë atë që di të bëjë më mirë.

“Ilir Metës do i shkonte ta shkarkonte, po i hanë duart të shkojë andej ku është opozita. I hanë aq shumë duratë, sa edhe nëse nuk e shkarkojnë ka për të dhënë dorëheqjen vetë. Kam përshtypjen se nëse ndarja do bëhet më e madhe mes opozitës dhe qeverise ai nuk do rrijë më aty”, deklaroi Nano. / Opinion.al

Pas