Sport

Në Tokio për Lojërat Olimpike,sportisti nga Uganda kapet duke kërkuar punë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:43 - 20/07/21 |
Opi Nion

Sportisti nga Uganda, Julius Ssekitoleko është gjetur nga autoritetet. Ssekitoleko disa ditë më parë u largua nga fshati olimpik në Tokio, pasi dhe nuk donte të kthehej në vendlindje sepse jetesa atje është shumë e vështirë.

Megjithatë arsyeja kryesore që mori vendimin drastik ishte fakti që duhej të largohej nga Lojërat Olimpike pasi nuk plotësonte kuotën për të marrë pjesë në kategorinë 67 kilogramë në peshëngritje.

Pavarësisht arratisjes, policia mundi që ta identifikonte 20-vjeçarin përmes kamerave të sigurisë. Ai u kap në shtëpinë e disa të njohurve dhe i riu ishte në kërkim të një pune në Japoni.

“Ju lutem dërgoni valixhet tek familja ime”, shkruante në letrën e arratisjes sportisti. Dëshira për një jetë më të mirë është shuar tashmë për peshëngritësin, i cili përveç autoriteteve japoneze duhet të japë llogari edhe tek autoritetet e vendit të tij. 

Pas