Bota

Klasifikimi/ “Qatar Airways”, linja më e mirë ajrore për vitin 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:56 - 20/07/21 |
Opi Nion

Viti që lamë pas nuk ka qenë aspak i suksesshëm në industrinë e aviacionit, ndërsa shumë kompani ajrore u detyruan të ndërpresin fluturimet gjatë një periudhe të konsiderueshme.

Por ndërsa udhëtimet ajrore  u kthyen në disa rajone, AirlineRatings.com ka publikuar përmbledhjen vjetore të avionëve më të mirë në botë, të gatshëm për të ndihmuar udhëtarët të vendosin se cilën kompani ajrore do të zgjedhin.

Agjensia e sigurisë së aviacionit dhe vlerësimit të produkteve me bazë në Australi përpilon klasifikimin e saj të Përsosmërisë së Linjave Ajrore bazuar në kritere duke përfshirë moshën e flotës, vlerësimet e pasagjerëve dhe ofertat e produkteve. Këtë vit, ekipi i redaktorëve globalë mori në konsideratë edhe përgjigjen e linjave ajrore ndaj Covid 19.

Dhe kështu për 2021, ka një hyrje të re: Qatar Airëays u rrit në renditje për të zënë vendin e parë, duke mundur fituesin e mëparshëm Air Neë Zealand – i cili ka kryesuar listën gjashtë herë gjatë viteve të fundit, ndërsa këtë vit u rendit I dyti.

Geoffrey Thomas, kryeredaktor i AirlineRatings.com tha për CNN Travel se ishte përgjigjja e Qatar Airways ndaj pandemisë që vulosi renditjen.

“Qatar Airëays gjithmonë ka qenë shumë i rëndësishëm në renditjen tonë, duke fituar çmime të ndryshme si Klasa më e Mirë e Biznesit, por ishte angazhimi i linjës ajrore për të mbajtur rrjetin e saj të linjave kryesisht të hapur që mori vlerësimet dhe votat”, thotë Thomas.

Thomas gjithashtu tregon fluturimet e riatdhesimit të linjës ajrore dhe angazhimin e saj për ta bërë përvojën pandemike të fluturimit sa më të sigurt të jetë e mundur.

 Renditja e linjave ajrore për 2021

 1. Qatar Airways
 2. Air New Zealand
 3. Singapore Airlines
 4. Qantas
 5. Emirates
 6. Cathay Pacific
 7. Virgin Atlantic
 8. United Airlines
 9. EVA Air
 10. British Airways
 11. Lufthansa
 12. ANA
 13. Finnair
 14. Japan Air Lines
 15. KLM
 16. Hawaiian Airlines
 17. Alaska Airlines
 18. Virgin Australia
 19. Delta Air Lines
 20. Etihad Airways

Pas