Kronikë

Në kërkim ndërkombëtar për pengmarrje, arrestohet në Kosovë 33-vjeçari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:17 - 20/01/21 |
Doriana Çepunaj

Një 33-vjeçar i kërkuar nga autoritetet shqiptare është arrestuar në Suarekë të Kosovës.

33-vjeçari me inicialet S. L., ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Matit, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale ”Heqja e paligjshme e lirisë” kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Më 17 Tetor 2020, 33-vjeçari së bashku me dy persona të tjerë, morën me forcë në makinë nën kërcënimin e kallashnikovit një person me të cilin kishin konflikte të hershme.

“Më datë 17.10.2019, Policia e Komisariatit Mat ka marrë informacion se në lagjen “Pjetër Budi”, në Burrel, po ndodhte një konflikt mes disa personave. Menjëherë, shërbimet e Policisë kanë nisur hetimet për verifikimin e rastit. Nga hetimet rezultoi se shtetasi S. L., në bashkëpunim me dy shtetas të tjerë, dyshohet se për shkak të një konflikti të hershëm, nën kërcënimin e armës ka marrë me forcë në automjet, një shtetas, dhe më pas e ka dërguar në një banesë në fshatin Batër e Madhe, Burrel.  Si rezultat i reagimit të menjëhershëm të Policisë së Matit u bë e mundur gjetja dhe sekuestrimi i armës së zjarrit tip kallashnikov që ishte përdorur nga këta shtetas” njofton policia.

Interpol Tirana vijon punën për ekstradimin e këtij shtetasi drejt vendit tonë.

Pas