Kronikë

Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Shqipëri 59-vjeçari me kombësi turke


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:38 - 24/01/21 |
Doriana Çepunaj

Një 59-vjeçar me kombësi turke është arrestuar në Kukës, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Korrupsioni”.

“Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, bënë ndalimin e shtetasit turk të shpallur në kërkim ndërkombëtar: M.Ç, 59 vjeç, me kombësi turke, banues në Kosovë”, njofton policia.

Autoritetet informojnë se gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar, pasi zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Turkmenistanit, ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Korrupsioni”.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik & Financiar në DVP Kukës bënë arrestimin provizor, me qëllim ekstradimin e tij, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957./Opinion.al

Pas