Kryesore

Mandatet 2021/Dibra dhe Gjirokastra humbasin nga 1 deputet, Tirana shton 2


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:49 - 30/11/20 |
Opi Nion

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar projektvendimin me numrin e mandateve për çdo zonë zgjedhore të zgjedhjeve të datës 25 Prill 2021.

Sipas listës së bërë publike, qarku i Dibrës dhe Gjirokastrës do të humbasin nga 1 deputet, krahasuar me numrin e deputetëve që dolën nga zgjedhjet e vitit 2017.

Në këtë projektvendim të KQZ-së, të dy këto mandate  bien për shkak të lëvizjes së popullsisë.

Referuar trendit të votave sipas rezultateve të 2017-ës, mandati i djegur në Dibër i ikën Partisë Demokratike, ndërsa ai në Gjirokastër i rrëzohet Partisë Socialiste.

Ndërkohë dy deputetë i shtohen Tiranës, që do të ketë 36 përfaqësues në parlamentin e ri.

Ndarja e mandateve

Qarku Berat – 7 (shtatë) mandate

Qarku Dibër– 5 (pesë) mandate

Qarku Durrës – 14 (katërmbëdhjetë) mandate

Qarku Elbasan – 14 (katërmbëdhjetë) mandate

Qarku Fier  – 16 (gjashtëmbëdhjetë) mandate

Qarku Gjirokastër – 4 (katër) mandate

Qarku Korçë – 11 (njëmbëdhjetë) mandate

Qarku Kukës – 3 (tre) mandate

Qarku Lezhë – 7 (shtatë) mandate

Qarku Shkodër – 11 (njëmbëdhjetë) mandate

Qarku Tiranë – 36 (tridhjetegjashtë) mandate

Qarku Vlorë – 12 (dymbëdhjetë) mandate

KQZ bën me dije se kundër këtij vendimi mund të bëhet ankim në Kolegjin Zgjedhor të Gjykatës së Apelit Tiranë, brenda 5 ditëve nga shpallja e tij./Opinion.al

 

Pas