Aktualitet

Ndryshimet kushtetuese/ Presidenca: Distancohuni nga Haxhi Qamilët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:25 - 14/07/20 |
Al Do

Presideti Ilir Meta ka kërkuar distancim nga nisma për ndryshimet kushtetuese për hapjen e pjesshme të listave zgjedhore dhe heqjen e koalicioneve parazgjedhore.

Në një reagim në Facebook, zëdhënësi i presidentit shkruan se Kuvendi aktual ka vetëm 82 deputetë legjitimë.

Ai shton se procesi i zëvendësismit të deputetëve ka qenë antikushtetues dhe se propozimet për ndryshime kushtetuese nga ky Kuvend janë marrëzi.

Reagimi i Presidencës

Lidhur me lajmet e fundit për disa ndryshime kushtetuese, Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta thekson se Kuvendi aktual ka vetëm 82 deputetë legjitimë, ku përfshihen edhe tre deputetët të cilët nuk pranuan të dorëhiqeshin pas vendimit të Opozitës së Bashkuar.

182 deputetë dhe kandidatë për deputetë të partive opozitare refuzuan të ishin pjesë e Kuvendit.

Edhe pse shteruan të gjitha listat e partive opozitare prej 18 muajsh, Kuvendi ka formalisht vetëm 122 deputetë nga 140 deputetë që është detyrimi kushtetues.

Procesi i zëvendësimit ka qenë haptas antikushtetues dhe antiligjor.

Ndaj është koha t’i jepet fund çdo marrëzie, fundi i së cilës dihet qartë.

E ardhmja europiane e Shqipërisë është alternativa e vetme e të gjithë qytetarëve të këtij vendi.

Të gjithë të distancohen nga aventurierët dhe Haxhi Qamilët!

Pas