-Shëndeti

Ndodh për herë të parë në histori, ky ilaç shëroi pacientët me kancer


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:38 - 08/06/22 |
Opi Nion

“Kjo është hera e parë që ndodh”, 12 pacientët e përfshirë në studimin amerikan u shëruan pasi morën dotarlimab për një periudhë gjashtëmujore.

Një ilaç eksperimental i kancerit duket se ka shëruar çdo pacient pas një prove të vogël klinike të kryer në SHBA.

12 pacientët, të cilët të gjithë ishin diagnostikuar me kancer rektal, u shëruan pasi morën dotarlimab për një periudhë gjashtëmujore, sipas një studimi të botuar në The New England Journal of Medicine.

“Kjo është hera e parë që kjo ndodh në historinë e kancerit,” tha Dr Luis Diaz, një nga shkencëtarët kryesorë të punimit dhe një onkolog në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering në Nju Jork, për New York Times.

Pacientët gjithashtu nuk pësuan efekte anësore të rëndësishme gjatë rrjedhës së trajtimit të tyre, megjithëse besohet se nuk janë përfshirë njerëz të mjaftueshëm në studim për të theksuar reaksionet e ndryshme anësore që mund të shkaktohen nga ilaçi.

Edhe pse të emocionuar nga hulumtimi, shkencëtarët kanë thënë se rezultatet premtuese do të duhet të përsëriten dhe kanë paralajmëruar të mos arrihet në përfundimin se kanceri ishte zhdukur përgjithmonë.

Dostarlimab është një ilaç imunoterapie që përdoret në trajtimin e kancerit endometrial, por ky ishte hetimi i parë klinik nëse mund të ishte efektiv kundër tumoreve të kancerit rektal.

Ilaçi funksionon duke demaskuar qelizat e kancerit, duke lejuar sistemin imunitar t’i identifikojë dhe shkatërrojë ato.

Për hulumtimin, 12 pacientët morën dotarlimab çdo tre javë për gjashtë muaj. Ky trajtim do të pasohej nga kimioterapia standarde dhe kirurgjia.

Megjithatë, gjashtë muaj pasi pacientët ndaluan marrjen e ilaçeve, kanceri ishte zhdukur./Opinion.al

Pas