Bota

Ndihmoi vëllain që akuzohet për ngacmim seksual, CCN pezullon gazetarin e njohur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:53 - 01/12/21 |
Opi Nion

CNN ka pezulluar nga detyra, “për një kohë të pacaktuar”, spikerin kryesor Chris Cuomo, pasi u zbulua se ai kishte ndihmuar vëllain e tij, ish-guvernatorin e Nju Jorkut, Andrew Cuomo, i cili po përballet me akuzat e ngacmimit seksual.

Njoftimi i së martës në lidhje me pezullimin e Chris Cuomo vjen pas një valë tronditëse lajmesh. “Cuomo’s 21:00” është programi që ai drejtonte, një nga më të ndjekurit në CNN.

Por dokumentet e reja të publikuara të hënën treguan se gazetari veteran ishte më i përfshirë nga sa dihej më parë në formimin e mbrojtjes së vëllait të tij.

“Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Nju Jorkut publikoi transkriptet  të hënën që hedhin një dritë të re mbi përfshirjen e Chris Cuomo në mbrojtjen e vëllait të tij,” tha një zëdhënës i CNN të martën në mbrëmje. “Dokumentet, për të cilat ne nuk ishim në dijeni përpara publikimit të tyre, ngrenë pikëpyetje serioze.”, tha ajo.

Kur Chris pranoi se ai i kishte ofruar këshilla vëllait të tij, ai theu rregullat tona dhe ne e pranuam këtë publikisht,” vazhdoi zëdhënësi. “Por ne gjithashtu vlerësuam pozicionin unik në të cilin ai ishte dhe e kuptuam nevojën e tij për të vendosur familjen në radhë të parë dhe puna e dyta”.

“Megjithatë, këto dokumente tregojnë për një nivel më të madh të përfshirjes në përpjekjet e vëllait të tij nga sa e dinim më parë,” shtoi zëdhënësi. “Si rezultat, ne e kemi pezulluar Chris për një kohë të pacaktuar, në pritje të vlerësimit të mëtejshëm.”

Pezullimi erdhi pas kritikave nga njerëzit që vunë në dukje se Chris Cuomo kishte shkelur normat e pranuara gjerësisht të gazetarisë. Brenda CNN, punonjësit shprehën shqetësim për sjelljen e tij. Charlotte Bennett, një ish-ndihmëse e Andrew Cuomo, e cila doli në shkurt për ta akuzuar atë për ngacmim seksual, i bëri thirrje CNN që “të ndërmarrë menjëherë veprime”.

“Gjithçka që nuk mund të pushojë nga puna Chris Cuomo pasqyron një rrjet që i mungon morali dhe shtylla kurrizore,” tha Bennett në një postim në Twitter të martën./Opinion.al

 

 

 

Pas