Bota

Ndërtesa 13 katëshe përfshihet në flakë, të paktën 46 vikima në Tajvan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 14/10/21 |
el ida

Së paku 46 persona humbën jetën nga zjarri që shpërtheu në një ndërtesë 13-katëshe në jug të Tajvanit, njoftuan të enjten zyrtarët e këtij vendi. Sipas tyre, dhjetëra të tjerë morën plagë të rënda. Departamenti lokal i zjarrit tha se ndërtesa e banimit dhe tregtare në qytetin Kaohsiung u përfshi nga flakët në orët e para të mëngjesit. “Zjarri ishte jashtëzakonisht i egër dhe shkatërroi shumë kate”, thuhet në deklaratë.

Zjarrfikësve iu deshën më shumë se katër orë për të shuar zjarrin. Shkaku i incidentit është ende i paqartë dhe hetuesit ndodhen në vendngjarje. Ndërtesa ishte rreth 40 vjet e vjetër, me dyqane në katet më të ulëta dhe me apartamente sipër./REL

Pas