Bota

Ndërron jetë nëna e re që refuzoi kimioterapinë për të shpëtuar vajzën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 18/10/18 |
el ida

Historia e Gemma Nuttall ka prekur thellë opinionin në Britani. Vajza 29 vjecare humbi betejën 5 vjecare me kancerin e vezoreve. Por fati i saj mund të kishte qenë ndryshe nëse do të kishte pranuar kimioterapinë që kur u diktua sëmundja.

 Cështja është se Gemma atëherë ishte shtatzënë me vajzën e saj, Penelope, ( sot katër vjece), dhe nëse do t`i nënshtrohej trajtimit, fëmija nuk do të mbijetonte dot. Në fund, ajo e bëri zgjedhjen e saj: zgjodhi vajzën.

Aktorja Kate Winslet, nëna e së cilës kishte kaluar nëpër të njëjtën eskperiencë po në atë periudhe kohe, mblodhi fonde për Gemma-n që kishte nevojë për imunoterapi.

Trajtimi fillimisht rezultoi i suksesshëm. Por sëmundja më vonë u rikthye dhe asistentja dentare, pavarësisht përpjekjeve të mëdha të mjekëve, nuk mundi të shpëtonte.

 

Pas