-Jetë dhe Stil

Ndërron jetë murgesha 118-vjeçare, gruaja më e vjetër në botëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:25 - 19/01/23 |
Opi Nion

Lucile Randon është një grua franceze e cila besohet të jetë njeriu më i vjetër në botë sipas Listës Botërore të Renditjeve Superqindvjeçare të Grupit Kërkimor Gerontologjik. Ajo ndërroi jetë pak para ditëlindjes së saj të 119-të.

E njohur si Motra Andre, Lucile ishte një murgeshë e cila lindi në 11 shkurt 1904 në qytetin Ales të Francës juglindore.

Një zëdhënës i shtëpisë së moshuarve në Francën juglindore, David Tavella tha se ajo vdiq në gjumë orët e para të ditës së martë.

Pas vdekjes së Lucile Randon, njeriu më i vjetër në botë është Maria Branyas Morera me origjinë amerikane e cila është 115 vjeç./Opinion.al

 

 

Pas