Bota

Ndarja e zonave detare, Greqia përshëndet Italinë për aprovimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:44 - 29/05/21 |
Opi Nion

Greqia ka përshëndetur ditën e sotme adoptimin nga Senati Italian të marrëveshjes për përcaktimin e zonave detare.

Kujtojmë se marrveshja detare ishte nënshkruar që në qershor të 2020 në Athinë, me 223 vota pro dhe 2 abstenim.

Tashmë, me ratifikimin nga pala italiane ka përfunduar procesi i miratimit dypalësh, ndërsa pritet vendimi të zbatohet.

Ndër të tjera, në fjalën e saj Ministria e Jashtme e Greqisë ka deklaruar se marrëveshja evidenton përkushtimin e palës greke dhe vendeve fqinje ndaj të Drejtës Ndërkombëtare Detare, përkatësisht në Konventën e OKB për Detin, respektimi dhe zbatimi i të cilës përbën një detyrim për të gjitha vendet.

Sjellim në vëmendje se më herët kjo marrëveshje kishte shkaktuar shqetësim dhe në palën shqiptare, për përcaktimin e ZEE, Greqi-Shqipëri, në detin Jon e cila ende nuk është zgjidhur, por pritet që të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës./Opinion.al

Pas