Bota

Ndalimi i emigrantëve, Sunak pret të nënshkruajë marrëveshjen më të madhe me MacronBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:32 - 06/11/22 |
Opi Nion

Rishi Sunak i ka kërkuar Sekretarit të Brendshëm të tij të nënshkruajë marrëveshjen më të madhe ndonjëherë me francezët për të trajtuar emigrantët e paligjshëm në bregun jugor.

Kryeministri do të takohet nesër me presidentin francez Emmanuel Macron në samitin COP27 në Egjipt për të sqaruar detajet.

Marrëveshja, të cilën Mbretëria e Bashkuar shpreson ta nënshkruajë në javët e ardhshme, do të nënkuptonte një rritje të oficerëve francezë që patrullojnë plazhet.

Ky vendim vjen pasi Suella Braverman paralajmëroi se shumë shqiptarë bëjnë pretendime ‘të rreme’ se janë ‘skllevër modernë’, pavarësisht se paguajnë mijëra paund për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Sunak tani po akuzohet nga aleatët e Boris Johnson se “u kthye prapa në Brexit” për të qetësuar Macron për të marrë më shumë ndihmë nga Parisi për të zgjidhur krizën e emigrantëve të Kanalit.

Deputetët e afërt me Johnson ngritën frikën se Sunak ishte duke u kthyer prapa në heqjen e ligjeve të lidhura me BE-në, se ai ndoshta ishte duke hequr dorë nga premtimi për të krijuar një “njësi të ofrimit të Brexit” dhe gjithashtu duke zbutur qëndrimin e tij ndaj protokollit të Irlandës së Veriut.

Deputetët konservatorë të Brexitit kanë frikë se zoti Sunak tani po planifikon të lejojë që shumë rregulla të BE-së të mbijetojnë, si pjesë e një “qasjeje pajtuese” ndaj BE-së – dhe Francës në veçanti./Opinion.al

Pas