Bota

Avioni me 56 pasagjerë rrëzohet në liqenin më të madh të AfrikësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:43 - 06/11/22 |
Opi Nion

Një aeroplan pasagjerësh nga Tanzania është përplasur në liqenin Viktoria teksa tentoi të ulej në qytetin buzë liqenit Bukoba.

Fluturimi i Precision Air mbante 43 persona, 26 prej të cilëve janë shpëtuar dhe dërguar në spital, tha një zyrtar lokal. Punonjësit e shpëtimit dhe peshkatarët lokalë janë në vendngjarje duke kërkuar për të mbijetuar.

Avioni është pothuajse plotësisht i zhytur me vetëm bishtin kafe dhe jeshil mbi ujë, i rrethuar nga punonjës shpëtimi dhe anije peshkimi.

Punonjësit e urgjencës po përdorin litarë për të provuar të tërheqin avionin ATR 42-500 nga liqeni Victoria, liqeni më i madh i Afrikës.

“Ne duam të shohim nëse mjetet e uljes janë të mbërthyer në mënyrë që të mund të kërkojmë më shumë ndihmë teknike për ta larguar atë nga ujërat”, tha zyrtari i lartë rajonal Albert Chalamila.

Një skaj i pistës në aeroportin e Bukobës shtrihet pikërisht pranë bregut.

Presidentja Samia Suluhu Hassan ka shprehur ngushëllimet e saj për të prekurit dhe bëri thirrje për qetësi ndërsa operacioni i shpëtimit vazhdon.

Avioni po fluturonte nga qyteti më i madh i Tanzanisë, Das es Salaam, për në Bukoba nëpërmjet Mëanzas, kur thuhet se hasi në një stuhi dhe shira të dendur./Opinion.al

Pas