-Shëndeti

Ndahet nga jeta shkencëtari që zbuloi ibuprofenin teksa ishte i dehur


               Publikuar në : 12:05 - 01/02/19 |
el ida

Farmacisti që zbuloi ibuprofenin ka ndërruar jetë në moshën 95 vjeçare. Dr Stewart Adams i konfirmoi BBC-së se përzierjen e qetësuesit e përfundoi dhe e provoi teksa ishte i dehur para një fjalimi shumë të rëndësishëm, dhe ai e qetësoi menjëherë. Kimisti u përfshi në një gjyq 10 vjeçar për qetësuesin e famshëm dhe priti 7 vite qe receta e tij të miratohej e licensohej.

Në vitin 2015, Dr Adams i pohoi  BBC-së se ai ishte shumë i lumtur që qetësuesi i tij përdorej nga miliona njerëz në të gjithë botën.

Vdekja e tij u konfirmua nga i biri, Chris, i cili jeton në Nottingham.

Dr. Adams ishte nderuar për hulumtimin e tij, me një doktoratë nderi të shkencës nga Universiteti i Nottinghamit dhe disa çmime të tjera si shkencëtar e farmacist i nderuar. /E.M

 

Pas