-Kulturë

Ndahet nga jeta poeti i njohur Arben Duka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:05 - 14/12/21 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta në moshën 64-vjeçare poeti i njohur Arben Duka.  Lajmi është bërë me dije nga gazetari Aleksandër Çipa në rrjetet sociale. “Lamtumirë Arben Duka! Mirëmbeç Poet i pavdekshëm!!!”, shkruan Çipa.

Kush ishte Arben Duka

Poeti Arben Duka lind në Labovë të Gjirokastrës. Ai ka mbaruar Akademinë Ushtarake dhe Universitetin “Aleksandër Xhuvani”. Është autor i mbi pesëdhjetë vëllimeve poetike të botuara e të ribotuara deri në pesë herë.

Është bashkautor në rreth tre mijë këngë duke filluar qysh nga viti 1974. Ka dhjetëra çmime si autor dhe bashkautor në gjininë e këngës, ku spikasin shtatë çmime të para në Festivalet Kombëtare të këngës në Radiot Televizionin Shqiptar. Është autor i mijëra vargjeve humoristike dhe satirike në shumë të përditshme dhe periodike. Duka është autor i tekstit të Himnit të Policisë së Shtetit.

Për veprimtatinë e tij ai është nderuar me çmimet “Nderi i Qarkut Gjirokastër”, “Nderi i Odries”, “Nderi i Lunxhërisë”, “Nderi i veteranëve të luftës”, “Qytetar Nderi i Gjirokastrës”.

Pas