Bota

Ndahet nga jeta bashkëthemeluesi i Microsoft, Paul Allen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:14 - 16/10/18 |
b.f

Paul Allen, i cili është bashkëthemelues i Microsoft ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare nga komplikimet e limfomës jo-Hodgkin.

Sëmundja ishte rikthyer dy javë më parë, pasi ishte trajtuar ne vitin 2009. Mjekët asokohe ishin shprehur “optimistë” rreth trajtimit të saj.

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates është shprehur: “Unë jam i hidhëruar nga vdekja e një prej miqve më të vjetër dhe më të dashur… Kompjuteri nuk do të kishte ekzistuar pa të”.

Në një deklaratë që konfirmonte vdekjen e tij të hënën pasdite, motra e tij Jody e përshkroi biznesmenin si një “individ të shquar në çdo nivel”.

Biznesmeni e krijoi pasurinë e tij së bashku me mikun e shkollës Bill Gates, pasi bashkëthemeluan gjigantin e teknologjisë Microsoft, në vitin 1975.

Pas