Aktualitet

10 vjet pas tragjedisë së Butrintit, arrestohet një prej autorëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:41 - 16/10/18 |
b.f

Plot 10 vite i kishte shpëtuar drejtësisë, shtetasi Albert Gega i dënuar në mungesë nga gjykata e Sarandës për tragjedine e Butrintit, me 5 të vdekur.

Në një njoftim për mediat, policia tha se “shërbimet e Seksionit për Trafiqet e Paligjshme në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale Fier ndaluan në fshatin Kurjan personin e shpallur në kërkim Albert Gega, 36 vjeç, banues në këtë fshat”.

Gjykata e Sarandës e ka dënuar këtë shtetas me 10 vjet burg, për veprën penale “Ndihma për kalimin e paligjshëm të kufijve” parashikuar nga Neni 298 i Kodit Penal.

Ne 19 tetor te 2008 ne liqenin e Butrinit nje varke me 27 shtetas qe po tentonte te kalonte ne bregun tjeter u permbys duke shkaktuar vdekjen e 5 personave, mes tyre dhe 1 foshnje.
/Opinion.al

Pas