Bota

NATO me koncept të ri strategjik: Rusia kërcënon sigurinë,Kina sfidon vlerat tonaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:51 - 29/06/22 |
Opi Nion

Udhëheqësit e NATO-s kanë shpallur një koncept të ri strategjik që e përshkruan Rusinë si “kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë dhe stabilitetin e aleatëve”.

Në vitin 2010, kur udhëheqësit ranë dakord për dokumentin e fundit kryesor të aleancës që përcakton vizionin e saj për NATO-n, ata synuan të ndërtonin një partneritet afatgjatë me kundërshtarin e tyre të vjetër të Luftës së Ftohtë.

Dmitry Medvedev, presidenti i Rusisë në atë kohë, ishte i pranishëm në samitin e Lisbonës ku u ra dakord.

Megjithatë, dokumenti i ri i konceptit strategjik akuzon Rusinë se kërkon “të krijojë sfera ndikimi dhe kontrolli të drejtpërdrejtë nëpërmjet shtrëngimit, përmbysjes, agresionit dhe aneksimit”.

NATO thotë se Moska aplikon mjete konvencionale ushtarake, kibernetike dhe hibride për të arritur këto qëllime.

“Ndërtimi ushtarak i Moskës, duke përfshirë rajonet e Balltikut dhe të Detit Mesdhe, së bashku me integrimin e saj ushtarak me Bjellorusinë, sfidojnë sigurinë dhe interesat tona,” thotë koncepti strategjik.

Ai gjithashtu shpreh shqetësim për modernizimin e forcave bërthamore të Rusisë dhe kërcënimet e Moskës për të përdorur armë bërthamore dhe zhvillimin e “sistemeve të reja dhe shkatërruese të furnizimit me aftësi të dyfishta”.

Përtej Rusisë, Koncepti i saj Strategjik i sapobotuar e përshkroi Kinën si një sfidë për “interesat, sigurinë dhe vlerat tona” dhe tha se Pekini “përpiqet të përmbysë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla, duke përfshirë hapësirën, fushat kibernetike dhe detare”.

Stoltenberg tha se koncepti i ri përfaqësonte “ndryshime themelore në mbrojtjen tonë”.

Është “hera e parë që nga Lufta e Ftohtë” që plane të tilla janë në fuqi, shtoi ai.

Ai tha gjithashtu se aleatët kishin rënë dakord të rrisin financimin e përbashkët të NATO-s.

Ndër njoftimet janë planet për:

  • Forconi mbrojtjen përpara
  • Rritja e pranisë në krahun lindor
  • Rritja e numrit të forcave të gatishmërisë së lartë në mbi 300,000
  • Rrit aftësinë për të përforcuar çdo aleat
  • Forcimi i komandës dhe kontrollit

Pas