Bota

NATO gjurmoi avionë të paidentifikuar mbi Baltik dhe Detin e Zi, çfarë ndodhi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 29/04/22 |
Opi Nion

“Avionët luftarakë të NATO-s të stacionuar në të dy rajonet e Balltikut dhe të Detit të Zi janë ngritur në ajër shumë herë gjatë katër ditëve të fundit për të gjurmuar dhe përgjuar aeroplanët rusë pranë hapësirës ajrore të aleancës”. Kjo deklarate është postuar nga Komanda Ajrore Aleate e NATO-s.

Radarët e NATO-s gjurmuan një numër avionësh të paidentifikuar mbi Baltik dhe Detin e Zi që nga e marta. NATO vuri në dukje se avionët rusë shpesh “nuk transmetojnë një kod transponder që tregon pozicionin dhe lartësinë e tyre, nuk paraqesin një plan fluturimi ose nuk komunikojnë”.

Në rajonin e Balltikut, avionë luftarakë nga Polonia, Danimarka, Franca dhe Spanja u ngritën në  fluturim në periudha të ndryshme për të kapur dhe identifikuar avionët që po afroheshin.

Në rajonin e Detit të Zi, avionë nga Rumania dhe Britania e Madhe u përdorën për të hetuar gjurmët e avionëve të panjohur që i afroheshin hapësirës ajrore aleate, thuhet në deklaratë.

NATO tha se avioni rus nuk hyri kurrë në hapësirën ajrore të aleancës dhe “përgjimet u kryen në një mënyrë të sigurt dhe rutinë”.

Nuk ka asnjë tregues se avionët amerikanë kanë marrë pjesë në përgjime.

Pas