Bota

Mutacioni i COVID-19, Gjermania zgjat ndalimin e udhëtimit me Britaninë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:41 - 22/12/20 |
Semiljana Azizi

Gjermania ka zgjatur pezullimin për udhëtimet me Britaninë e Madhe  deri në 6 janar, duke dalë kështu kundër rekomandimit të Komisionit Evropian.

Shkak është bërë mutacioni i ri që ka pësuar virusi COVID-19.

“Nga 22 dhjetor 2020 deri në 6 janar 2021, kompanitë e transportit janë të ndaluara të transportojnë udhëtarët në Gjermani”, thanë autoritetet.

Më herët të martën, Komisionit Evropian doli me një rekomandim që iu kërkonte vendeve anëtare të hiqnin masat dhe të lejonin rifillimin e udhëtimeve të nevojshme me Britaninë.

Por vendet e BE janë të lira të vendosin vetë për rregullat në kufijtë e tyre dhe për këtë arsye mund të ndjekin politikat e tyre të sigurisë. Masat për ndalimin e udhëtimit të njerëzve drejt Britanisë janë marrë thuajse nga të gjitha shtetet europiane. Edhe Shqipëria ka njoftuar pak ditë më parë për ndalimin e udhëtimeve me Britaninë e Madhe./Opinion.al

Pas