Bota

Mungesë e fuqisë punëtore, Britania e Madhe pritet të lehtësojë rregullat për emigrantëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 25/09/22 |
Opi Nion

Kryeministrja e Britanisë së Madhe Liz Truss pritet të lehtësojë rregullat e imigracionit për të lehtësuar mungesën e fuqisë punëtore dhe për të nxitur rritjen e biznesit.

Kryeministrja pritet të zgjerojë listën e punësimeve nga ana qeverisë në mënyrë që të ndihmojë bizneset të plotësojnë vendet e lira duke rekrutuar më lehtë punëtorë jashtë nga shtetit.

Zonja Truss është përballur me kërkesat e industrisë për më shumë punëtorë migrantë për t’u dhënë viza për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar, me mungesën e fuqisë punëtore një nga shqetësimet kryesore të shprehura nga punëdhënësit në një sërë sektorësh.

Bizneset janë të frustruar që sistemi i vizave për punëtorët e kualifikuar nuk ka qenë mjaftueshëm i pështatshëm ndaj mungesave që kanë përjetuar.

Doëning Street nuk e mohoi se kryeministria po planifikonte të liberalizonte rrugët për të lejuar punëtorët e huaj të lëviznin në Mbretërinë e Bashkuar, siç u raportua për herë të parë në The Sun.

Gjatë fushatës së saj për udhëheqjen konservatore, zonja Truss premtoi të trajtojë mungesat e fuqisë punëtore në bujqësi – të shkaktuara pjesërisht nga kufizimet e lirisë së lëvizjes pas Brexit dhe të theksuara nga pandemia – me një zgjerim afatshkurtër të skemës së punëtorëve sezonalë.

Një raport i fundit i qeverisë paralajmëroi se mungesa të tilla po ndikonin keq në sektorin e ushqimit dhe bujqësisë, duke i detyruar shpesh fermerët të hiqnin derrat e shëndetshëm dhe të linin fruta të kalbura në fusha.

Programi i punëtorëve sezonalë, i nisur për herë të parë në vitin 2019, lejon përkohësisht 40,000 punëtorë nga jashtë vendit në Mbretërinë e Bashkuar për role sezonale në sektorët e hortikulturës dhe shpendëve.

Një burim numër i Dëoning Street tha: “Ne duhet të marrim masa në mënyrë që të kemi aftësitë e duhura që ekonomia, përfshirë ekonominë rurale, ka nevojë për të stimuluar rritjen.

“Kjo do të përfshijë rritjen e numrit në disa zona dhe uljen e tyre në të tjera. Siç e ka bërë të qartë kryeministrja, ne duam të shohim edhe njerëzit që janë ekonomikisht joaktivë të kthehen në punë.” Qeveria pritet të përcaktojë planin e saj për reformën e migracionit më vonë gjatë këtij viti./Opinion.al

Pas