Bota

Moska rishikon shifrat, dy herë më shumë viktima nga bilanci i raportuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 29/05/20 |
el ida

Moska ka rishikuar dhe një herë bilancin e viktimave nga koronavirusi dhe ka arritur në përfundimin se humbjet e jetëve janë më shumë se dyfishi i shifrës zyrtare.

Konkretisht autoritetet shëndetësore në kryeqytein rus deklaruan se viktimat gjatë muajit prill janë mbi 1500 dhe jo 639 sa pretendohej.

Vdekjet e reja u konfirmuan pas testeve post-mortum, megjithatë, autoritetet theksojnë se të dhënat përfshijnë edhe rastet më të debatuara.
Sakaq, Rusia ka aktualisht rreth 380 mijë raste të konfirmuara me koronavirus, duke u renditur e treta pas Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit.

Por, pavarësisht numrit të lartë të infektimeve, bilanci zyrtar flet për vetëm 4 100 viktima./Opinion.al

Pas