Bota

“Moska po dështon”, Blinken pas vizitës në Kiev: Ukrainasit po qëndrojnë të fortë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:18 - 25/04/22 |
Opi Nion

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka folur për udhëtimin e tij në Kiev, duke thënë se ishte një shans për të demonstruar fuqishëm mbështetjen e vazhdueshme të Amerikës për qeverinë ukrainase.

Ai thotë se gjatë takimit me zyrtarët, presidenti i Ukrainës Zelensky shprehu vlerësimin e tij për udhëheqjen e presidentit Joe Biden dhe bujarinë e SHBA-së ndaj Ukrainës.

Blinken shton se Rusia vazhdon të përpiqet të brutalizojë pjesë të Ukrainës, por ukrainasit po qëndrojnë të fortë. Ai gjithashtu thotë se Moska po dështon në qëllimet e saj të luftës, ndërsa Ukraina po ia del.

Sekretari i Shtetit thotë: “Përfundimi është ky. Ne nuk e dimë se si do të shpaloset pjesa tjetër e kësaj lufte, por ne e dimë se një Ukrainë sovrane dhe e pavarur do të jetë shumë më e gjatë se sa është Vladimir Putin në skenë. Dhe mbështetja jonë për Ukrainën në vazhdim do të vazhdojë dhe do të vazhdojë derisa të shohim suksesin përfundimtar”./Opinion.al

Pas