Bota

Moldavia: Sulmet në rajonin e Transdniestrias, përshkallëzojnë tensionet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:26 - 26/04/22 |
Opi Nion

Presidentja e Moldavisë Maia Sandu paralajmëroi se një varg sulmesh në rajonin separatist të Transdniestrisë, i cili mbështetet nga Rusia, janë një përpjekje për të përshkallëzuar tensionet. Ajo fajësoi për këtë ato që i quajti fraksione pro luftës, brenda këtij territori.

Duke folur në një konferencë shtypi, pas një takimi urgjent të Këshillit të Sigurimit të Moldavisë, Presidentja Sandu tha se nuk kishte në plan të zhvillonte bisedime me Kremlinin lidhur me incidentet e 24 orëve të fundit, që përfshinin një sulm ndaj ministrisë së Brendshme të Transdniestrias dhe shkatërrimin e dy antenave, që mundësonin transmetimin e radios ruse.

Kryesisht pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, autoritetet moldave janë treguar të ndjeshëm ndaj çdo shenje që sinjalizon një rritje të tensioneve në Transdniestria, një territor i mbështetur nga Moska, që ka shpallur shkëputjen nga Moldavia, por që nuk është njohur. Transdniestria ndodhet në kufirin jugperëndimor të Ukrainës.

Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, Rusia ka vendosur trupa me bazë të përhershme në Transdnestria. Kievi druhet se rajoni mund të përdoret si një pikënisje për sulme të reja në Ukrainë.

Agjencia ruse e lajmeve TASS bëri të ditur se Këshilli i Sigurimit i Transdniestrias, njoftoi për një sulm terrorist në një njësi ushtarake pranë qytetit të Tiraspolit. Por nuk dha detaje të mëtejshme.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se lajmi ishte një shkak për shqetësim serioz dhe se Moska po i ndiqte nga afër zhvillimet./ VOA

Pas