-Jetë dhe Stil

Mjeku vrapon 35 km me maskë: Nuk e pengon oksigjenin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:01 - 11/08/20 |
Opi Nion

Doktor Tom Lawton donte  të tregonte se masa nuk e pengon oksigjenin, ndaj ai vrapoi për 35 km duke mbajtur një aparat që tregonte saturimin e oksigjenti.

“Maska nuk pengon asgjë dhe nivelet e oksigjenit ishin në 98% çdo herë që i kontrolloja, shkroi doktori në tuiter pasi kishte vrapuar 35 km pa e hequr maskën.

Ai përdori një oksimetër pulsi për të monitoruar nivelin e oksigjenit. Edhe pse pranoi që maska ishte e parehatshme, ai tha se niveli i oksigjenti nuk ra kurrë. Lawton u shpreh se me këtë donte t’u tregonte të gjithëve nevojën e mbajtjes së maskës për të penguar shpërndarjen e koronavirusit./Opinion.al

Pas