-Kulturë

Mjeku hebre refugjat nga Vjena që i erdhi në ndihmë Mbretëreshës Geraldinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:53 - 24/02/20 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shkurt 2020

“L’Univers Israélite” ka botuar, me 21 prill 1939, në faqen n°15, një shkrim në lidhje me ndihmën që i ka dhënë asokohe një mjek hebre mbretëreshës Geraldinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Greqi

Në ndihmë të mbretëreshës Geraldinë

Na shkruajnë nga Athina së në mesin e mjekëve të thirrur në për t’i ardhur në ndihmë mbretëreshës Gëraldinë gjendet edhe profesori Weidl (Weibel), një refugjat hebre nga Vjena.

Emrin e mjekut hebre e konfirmon edhe një shkrim i Le Temps, i 15 prillit 1939, në faqen n°2 :

Gjendja shëndetësore e mbretëreshës Geraldinë

Na shkruajnë nga Athina me 13 prill :

Profesori Louros, i shoqëruar nga profesori Weibel, mbërriti sot në Athinë nga Larissa. Ai njoftoi për gazetarët se Mbretëresha Geraldinë ishte shëruar plotësisht dhe se gjendja e saj ishte e kënaqshme.

Nga Aurenc Bebja, Francë, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania, : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1939-nje-mjek-hebre-refugjat-nga-vjena-i-erdhi-ne-ndihme-mbretereshes-geraldine-ne-greqi/

Pas