-Jetë dhe Stil

Mjekra është një mesazh seksual. Jo për femrat, por për meshkujt e tjerëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:39 - 04/05/16 |
b.f

Mjafton të shikosh përreth për të kuptuar se mjekra është kthyer në modë.

Gjendet në spote televizive, në filma dhe rrugë.

Por çfarë dimë ne për mjekrën?

Tamsin Saxton, një psikolog në Universitetin Northumbria në Newcastle, duke u nisur nga studimi i fundit për këtë temë, të publikuar në “Behavioral Ecology” prej tij dhe një grup tjetër shkencëtarësh, tregon se është arritur në konkluzion se, mjekra, më shumë se për të joshur femrat, përdoret për të treguar pushtet mbi meshkujt e tjerë, raporton syri.net. 

Sipas studimit, në një kohë kur shumë meshkuj konkurrojnë për një numër të vogël femrash, qimet e fytyrës lihen të gjata dhe kjo kthehet në modë. Por, ajo që dimë sot, është se kjo bëhet më shumë për të penguar rivalët, sesa për t’u pëlqyer femrave.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas