Aktualitet

Mjekët: Shqetësim përhapja e Covid nga të rinjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:48 - 01/01/22 |
Opi Nion

Moshat e reja po përhapin gjithë e më shumë Covid-19. Sipas mjekëve imunolog me shqetësim shihet stepja e të rinjve për t’u vakinuar duke rrezikuar grupet e riskuara.

“Moshat nën 20 vjeç nuk po vaksinohen me gjithë thirrjet e vazhdueshme, por ata nuk i shpëtojnë dot këtij virusi, pavarësisht se mund ta kalojnë në forma më të lehta ata bëhen bartës dhe qarkullues të virusit dhe e  kalojnë tek ata me sëmundje bashkëshoqëruese. Edhe ata me “booster” mund të infektohen, por e kalojën në forma të lehta”.

Sipas mjekëve vetëm vaksina mund ta stopojë Covid-19.

“Vaksinimi po kalon në mosha të ulëta edhe tek vaksinimi 2-5 vjeç. Ne nuk mund të kemi stopim të virusit nëse nuk vaksinojmë”.

Në Shqipëri është vaksinuar 40 % e popullsisë. Mjekët rekomandojnë vaksinimin e plotë antiCovid për të shmangur format e rënda të sëmundjes./Tv Klan

Pas