Bota

Mitsotakis: Erdogan të merret me Turqinë, jo me ringjalljen e fantazisë neo-otomaneBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:10 - 28/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis i dërgoi një mesazh të qartë Turqisë për provokimet e fundit. Në një intervistë për CNN, kryeministri grek ka folur edhe për çështjen e krizës së energjisë.

Kyriakos Mitsotakis, pas kreshendos së lëvizjeve ndezëse nga Ankaraja dhe demilitarizimit të ishujve, theksoi se Greqia do të mbrojë sovranitetin e saj territorial, por dëshiron të vazhdojë bisedimet me palën turke.

Ai e quajti të papërgjegjshme, në kohën e caktuar, të kënaqesh me iluzionet nacionaliste duke u fokusuar në nevojën për stabilitet në Mesdheun Lindor.

“Ne po përballemi me një krizë gjeopolitike pas pushtimit rus, gjëja e fundit që na duhet është burimi i destabilitetit në Evropën Juglindore. E drejta ndërkombëtare është vetëm një mjet. Greqia është sjellë gjithmonë me përgjegjësi. Kemi parë sfida serioze në muajt e fundit”,-tha Mitsotakis.

“Është më mirë që Erdogan të merret me ekonominë turke, sesa të ringjallë fantazitë neo-otomane”,-theksoi ai.

Me kuptimin, Mitsotakis theksoi se politika e jashtme nuk duhet të përdoret për të nxitur ndjenjën kombëtare.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur sovranitetin tonë”,-shtoi kryeministri./Opinion.al

Pas