Bota

Misioni IAEA gati për tu nisur në ZaporzhzhiaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:22 - 29/08/22 |
Opi Nion

Një mision i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) do të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë. Lajmi është dhënë nga  shefi i agjencisë Rafael Grossi.

“Ka ardhur dita, misioni i mbështetjes dhe ndihmës i IAEA për Zaporizhzhia (ISAMZ) tani është në rrugën e tij. Ne duhet të mbrojmë sigurinë e objektit më të madh bërthamor të Ukrainës dhe Evropës. Krenar që udhëheq këtë mision.”

E ndodhur nën kontrollin rus prej Marsit, por e drejtuar nga stafi ukrainas, uzina e Zaporizhzhia është kthyer në një pikë kryesore të konfliktit gjashtë mujor.

Të dyja palët akuzojnë njëra-tjetrën për bombardimet e fundit pranë objektit, gjë që ka shkaktuar frikën e një rrjedhje rrezatimi.

Gjatë fundjavës, banorëve aty pranë iu dorëzuan tableta jodi në rast se do të ndodhte rrjedhje.

Kombet e Bashkuara dhe Ukraina kanë bërë thirrje për tërheqjen e pajisjeve ushtarake dhe personelit nga uzina për të siguruar që ajo të mos jetë një objektiv.

Pas