Bota

Misioni i OBSH në Wuhan, virusi mund të ketë shpërthyer më herët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:53 - 14/02/21 |
Semiljana Azizi

COVID-19 mund të jetë përhapur në Kinë shumë kohë më parë nga çfarë është raportuar nga autoritetet shëndetësore.

Këto janë dyshimet se hetuesve nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) teksa kërkojnë urgjentisht marrjen në shqyrtim te qindra mijëra mostra të gjakut që Kina deri më tani nuk i ka lënë të shqyrtohen.

Drejtuesi i hetimeve nga OBSH, Peter Ben Embarek, i tha CNN se kishin dal në dritë disa shenja te cilat pohojnë se origjina e virusit është më e hershme nga çfarë është raportuar. Ekipi i OBSH pati mundësinë për të folur me pacientin e parë zyrtarët kinezë, i cili tha se ishin infektuar nga një punonjës zyre në të 40-at e tij, pa asnjë histori udhëtimi më herët. Ndërkaq, ai u raportua i infektuar më 8 dhjetor.

Embarek, i cili sapo është kthyer në Zvicër nga Wuhan, tha për CNN: “Virusi po qarkullonte gjerësisht në Ëuhan në Dhjetor, gjë që është një zbulim i ri.”

Ndërkaq, sa i takon sigurisë ushqimore specialisti i OBSH-së shtoi se ekipi ishte prezantuar nga shkencëtarët kinezë me 174 raste të koronavirusit në Wuhan në dhjetor 2019. Nga këto 100 ishin konfirmuar nga testet laboratorike, tha ai, dhe 74 të tjerë përmes diagnozës klinike të pacientit simptomat. Embarek tha se ishte e mundur që ky numër më i madh i rasteve të rënda do të ishte vërejtur që në fillim nga mjekët, gjë që do të thotë që sëmundja mund të kishte goditur rreth 1.000 njerëz në Wuhan brenda dhjetorit.

Embarek tha gjithashtu se misioni, i cili përbëhej nga 17 shkencëtarë të OBSH-së dhe 17 kinezë, kishte zgjeruar llojin e materialit gjenetik të virusit që ata ekzaminuan nga rastet e hershme të koronavirusit në dhjetorin e parë. Kjo i lejoi ekspertët të shikonin mostra të pjesshme gjenetike, sesa thjesht ato të plota. Si rezultat, ata ishin në gjendje të mblidhnin për herë të parë 13 sekuenca të ndryshme gjenetike të virusit SARS-COV-2 nga dhjetori 2019. Sekuencat, nëse ekzaminohen me të dhëna më të gjera të pacientëve në Kinë përgjatë vitit 2019, mund të sigurojnë të dhëna të vlefshme për gjeografinë dhe kohën e shpërthimit para dhjetorit.

Disa prej tyre janë nga tregjet … Disa prej tyre nuk janë të lidhur me tregjet”, e cila përfshin tregun e prodhimeve të detit “Huanan” në Wuhan, që mendohet të ketë luajtur një rol në përhapjen e parë të virusit. “Kjo është diçka që e gjetëm si pjesë të misionit tonë … pjesë e ndërveprimit që kishim të gjithë së bashku.”- tha Embarek./Opinion.al

Pas