Aktualitet

“Mirë që kopjojnë,por kopjojnë keq”,Veliaj- PD:Për çfarë i shan oligarkët?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 26/02/21 |
Semiljana Azizi

Erion Veliaj teksa është ndalur ditën e sotme në Njësinë 7 në kryeqytet ka sulmuar Partinë Demokratike, duke u shprehur se nuk ka asnjë ide dhe po kopjon keq ato që ka bërë më herët Partia Socialiste.

“Nikola Tesla thotë: ‘Nuk më vjen keq kur më vjedhin idetë, thjesht më dhimbsen që nuk kanë ide të tyre’. Ne nuk na vjen keq, kur ata janë duke folur për bursën e energjisë, çështja është që e kemi bërë realitet vjet. Nuk na vjen keq që e kopjojnë, thjesht tregon se nuk kanë ide. Nuk na vjen keq kur thonë taksa 0.5 % për biznesin e vogël, po për cilin biznes e kanë fjalën se tashmë biznesi e ka zero taksën. Ata mirë që kopjojnë, por na kopjojnë edhe keq. Si mund të rrijë njeriu 8 vite në opozitë, e mos prodhojë një ide origjinale?”, tha Veliaj.

Sipas Veliajt PD shan oligarkët për të përfituar ndonjë gjë prej tyre, ndërkohë që në anën tjetër në programin e tyre është ulja e taksës për ta.

“Këta thonë, taksimin për oligarkët ta bëjmë nga 15% në 9%. Po për çfarë i shan oligarkët? I shan për të kapur ndonjë gjë! Shan atë të Astirit që të kapësh makinën, shan atë të qendrave tregtare që të kapësh vilat në Vala Mar, shan atë të konçesionarit të automjeteve, që të kapësh vilat në Lundër, shan atë të rrugës së Kombit, që të marrësh katin e parë të hotelit. Por kjo është gjobëvënie dhe diferenca është që, nëse hajduti e bën me kapuç, këta e vënë me kollare, madje të bëjnë edhe fjalim”, deklaroi Veliaj./Opinion.al

 

Pas