Kronikë

“Ministri shqiptar mbronte trafikantët e drogës”, Karamuço: SPAK vihet në lëvizje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 05/05/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pritet që të ketë një komunikim me autoritet italiane për sa i përket dëshmisë të bashkëpunëtorit të drejtësisë të Ndrangheta-s, Antonio Guastalegname.

Ditën e djeshme mediat italiane zbardhën dëshminë e 54-vjeçarit, i cili ka thënë se një grup shqiptar që trafikonte drogë, kishte mbrojtjen e një ministri shqiptar .

Eksperti i kriminologjisë, Ervin Karamuço në një intervistë të dhënë për ABC ka dhënë detaje në lidhje me këto detaje që tregojnë përfshirjen e një ish ministri të Brendshëm shqiptar në grupin e Ndranghetas.

Karamuço në fjalën e tij është shprehur se kjo është hera e dytë që emri i një ministri shqiptar del në këto dokumente si një i përfshirë në këtë rrjet trafikantësh.

“Sot është vënë në lëvizje SPAK për të komunikuar me autoritetet e anti-mafias italiane për të parë periudhën që bëhet fjalë për të zbardhur se për cilin ministër bëhet fjalë. Nuk është hera e parë që ne dëgjojmë nga të penduar të mafias qoftë Cosa Nostra, qoftë Ndrangheta dhe të Camorrës që flasin për mbështetje të autoriteteve shqiptare bëjnë ndaj trafikantëve të drogës. Është hera e dytë që e dëgjojmë këtë në lidhje me një ministër, herën e parë u hetua dhe nuk u prodhua nga ana e gjykatave italiane por kësaj here duhet që të hetohet më në kompleks pasi flasim për një të penduar që në Itali janë një entitet i shenjtë perintencial. Kujtojmë se nga një dëshmi e të penduarit Tomas Roboshetës u arrestuan rreth 300 veta në Itali, mbase ky është një rast që ne duhet që të ndjekim shembullin e Italisë dhe pse jo të arrestojmë dhe ne nja 300 veta të përfshira në këto grupe.

Sa të joshur janë dhe sa biem pre ne si autoriteteve karshi grupeve kriminale. Ndrangheta ka një numër të madh të ardhurash shifra e të cilave shkon deri në 45 miliardë dollarë të ardhura ndërsa i joni është 5 miliardë dollarë, që do të thotë një ofertë e madhe dhe mund të blesh këdo. Çështja është a e kanë të vështirë këto për të blerë autoritetet tona, që nga një polic apo deri te një ministër, i një linje të caktuar që garanton për garancitë e tyre, ne duhet që të shikojmë integritetin e këtyre personave në 30 vite, kjo është një pikëpyetje shumë e madhe.

Edhe belgët që janë nivel i lartë integriteti, paguhen e korruptohen, ndaj çdo dy javë ndërrohen punëtorët e kontenierëve, ku nuk janë vetëm shqiptarë, aty janë edhe nga Holanda, Gjermania etj. Edhe në portet e Spanjës, Francës ka boll probleme, është ai i Kalabrisë që ka probleme me këto ngarkesa që janë kapur me tonelata, porta jonë është një tjetër problem pasi është një pikë hyrëse iu tonelatave, ku na është marrë parasysh nga Ndrangheta”, është shprehur ai./Opinion.al

Pas