Bota

Mike Pompeo gati të kandidojë kundër Donald Trump për presidencënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:18 - 16/07/22 |
Opi Nion

Mike Pompeo, ish-sekretari amerikan i shtetit që mendohet gjerësisht si besnik i Donald Trump, tha për The Times se ishte i përgatitur të kandidonte kundër ish-presidentit për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Pompeo, 58 vjeç, i cili ishte edhe drejtor i CIA-s, ka mbajtur fjalime dhe ka drejtuar turma në shtete të Iowa-s, New Hampshire dhe Karolinës së Jugut, pasi u kthye në arenën politike pas një humbjeje dramatike në peshë.

Të besuarit thonë gjithashtu se Trump po synon të shpallë rikthimin e tij përpara zgjedhjeve afatmesme të nëntorit, në një lëvizje që shihet sa më shumë për të shmangur rivalët dhe për të penguar Departamentin e Drejtësisë nga ngritja e akuzave për trazirat e 6 janarit në Kapitolin e SHBA-ve të vitit të kaluar.

Trump është përpjekur të pengojë pretendentët republikanë të marrin pjesë në një garë paraprake kundër tij, por Pompeo tha se ai do të vendoste pas zgjedhjeve të ndërmjetme në konsultim me këshilltaren e tij më të afërt, gruan e tij Susan, pavarësisht se kush tjetër do të konkurronte.

“Nëse arrijmë në përfundimin se është vendi i duhur për ne dhe mendojmë se kjo është koha e duhur që ne të shkojmë të shërbejmë. . . ne do të shkojmë  dhe do ta bëjmë çështjen sa më mirë që mundemi”, tha Pompeo.

Është një strategji e rrezikshme për dikë në pozicionin e tij që do të preferonte të shmangte zemërimin e Trump.

Por ai duhet të bëjë ndërhyrje kundër Ron DeSantis, guvernator i Floridës, i cili ka më shumë tërheqje me bazën Trump.

Pompeo ishte i lidhur ngushtë me Trump, sa fillimisht ai refuzoi të pranonte fitoren zgjedhore të Presidentit Biden .

Ish-presidenti ka thënë më parë se do të zbulonte vendimin e tij për të kandiduar sërish pas votimit të nëntorit, por kuptohet se po bëhet i paduruar për shfaqjen e rivalëve.

Pas