-Teknologji

”Microsoft” në negociata për të blerë aplikacionin ”TikTok”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:55 - 02/08/20 |
el ida

Kompania amerikane “Microsoft” është duke diskutuar blerjen e aplikacionit mjaft të famshëm tashmë, “TikTok”. Lajmi është raportuar nga New York Times.

TikTok zotërohet aktualisht nga “Bytedance”, një kompani kineze me qendër në Pekin. Por përplasjet e fundit midis SHBA-së dhe Kinës kanë bërë që edhe TikTok të futet në qendër të debateve të ndryshme politike.

Presidenti Trump deklaroi vetëm pak ditë më parë se TikTok mund të ndalohej në SHBA, pasi kishte shqetësime se kompania po u vidhte amerikanëve të dhëna personale.

Trump u akuzua se i bëri këto kërcënime për shkak të disa përdoruesve të rinj amerikanë, të cilët nëpërmjet TikTok përhapën idenë për të blerë bileta te një miting i Trump, dhe pastaj të mos shkonin, që të dukej bosh.

Tiktok, që ka rreth 80 milionë përdorues të rregullt në SHBA, i mohoi menjëherë akuzat dhe ka thënë se nuk i mban të dhënat e saj në Kinë, por në SHBA, me një server rezervë në Singapor.

Tik Tok bëri një deklaratë ku premtonte një rishikim të algoritmeve për të garantuar një nivel të ri transparence. Veç kësaj, duke parë ngjarjet e fundit me Huawein, gjigantin kinez të komunikimit që po ndalohet në disa tregje perëndimore, Tik Tok bëri një lëshim të madh dhe pranoi që të shiste shumicën e aksioneve në SHBA e pronarët kinezë të ishin në pakicë, por kjo u refuzua nga Shtëpia e Bardhë./Opinion.al

Pas