Aktualitet

Meta:Shqipëria është e fundit në rajon sa i takon mbështetjes së bujqësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 26/09/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar më shumë mbështetje për sektorin e blegtorisë.

Në një postim në Facebook, presidenti i referohet shifrave të INSTAT dhe shkruan se pas vitit 2017 blegtoria “po shkon drejt një rënie të lirë”.

Kjo sipas tij po bëhet faktor për shpopullimin e zonave rurale të vendit.

“Braktisja e bujqësisë dhe blegtorisë po shpopullon zonat rurale dhe më të bukura të vendit, ndërkohë që miliarda euro jepen për koncesione të dyshimta dhe tendera “sekrete”. Shqipëria është e fundit në rajon sa i takon mbështetjes së bujqësisë. Kjo qasje duhet të ndryshojë një herë e përgjithmonë!”, shkruan presidenti Meta. /Opinion.al

Pas