Rajoni

Hoti:Veprimet e Dhomave të Specializuara,veprime të pavarura të drejtësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:39 - 26/09/20 |
Al Do

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se veprimet e Dhomave të Specializuara duhen konsideruar si veprime “të pavarura të drejtësisë”.

Të premten, më 25 shtator, Zyra e Prokurorit të Specializuar tha se zyrtarët e Misionit Evropian për Sundimin e Rendit dhe Ligjit (EULEX), dhanë mbështetje operative dhe logjistike për bastisjen e zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

Në zyrat e OVL të UÇK-së u arrestua dhe më pas u transferua për në Hagë, kreu i kësaj organizate, Hysni Gucati, ndërkaq nënkryetari i organizatës së veteranëve, Nasim Haradinaj, u shoqërua nga pjesëtarët e EULEX-it dhe Policisë së Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Hoti thotë se Qeveria e Kosovës beson se drejtësia është mbi të gjitha, dhe sipas tij, duhet respektuar plotësisht.

“Po ashtu, Qeveria e Republikës së Kosovës e njeh si të patjetërsueshëm qëllimin e pastër e të shenjtë të popullit të Kosovës në luftën për liri”, ka shkruar Hoti në rrjetin social Facebook.

Dhomat e Specializuara njoftuan të premten se Gucati është arrestuar për veprat penale “kundër administrimit të drejtësisë, përkatësisht për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës”.

OVL e UÇK-së, tri herë në javët e fundit, ka njoftuar se një person anonim ka dorëzuar tek ajo “mijëra dosje që përmbajnë emrat dhe adresat e dëshmitarëve”. Këto dokumente, sipas saj, janë nga Haga. Pas çdo dorëzimi, udhëheqësit e Organizatës kanë mbajtur konferencë për media, ku gazetarëve u është lejuar t’i marrin ato dokumente. Pas çdo konference, dokumentet janë konfiskuar nga hetuesit në Hagë.

Përmbajtja e tyre është e panjohur dhe ende nuk është konfirmuar nëse ato janë autentike.

Pas