Politikë

Meta: Projektligj për të mbrojtur punonjësit nga rritja e çmimeveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:45 - 05/09/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në konferencën e sotme për mediat deklaroi se në sesionin e ri parlamentar që nis sot do të depozitojë në Kuvend projektligjin e nënshkruar nga deputetët e kësaj partie për indeksimin e pagës së punonjësve të administratës publike.

Meta tha se ky projektligj do të jetë për të garantuar mbrotjen e punonjësve nga rritja e çmimeve.

“Jemi edhe në çeljen e sesionit të ri të Kuvendit. Pikërisht duke i bërë të ditur se projektligji që kanë nënshkruar deputetët e Partisë së Lirisë për indeksimin e pagës së punonjësve të administratës publike do të depozitohet në Kuvend. Synohet vendosja e një rregulli për të mbrojtur punonjësit nga rritja e çmimeve. Rritja ekonomike është por pagat nuk janë rritur, rritja galopante e çmimeve për 2022 ka krijuar një situatë shumë të rëndë ekonomike dhe sociale. Indeksimi i pagës minimale është e nevojshme. Për efektet, rritja e pagës reale ka efekte pozitive sepse rritet mirëqenia. Rritet fuqia blerëse dhe ajo e konsumit, mundëson rritjen e të ardhurave nga sigurimet shoqërore dhe shëndetësore duke përmirësuar bilancin. Indeksimi i pagave detyrim, të bëhet në 1 korrik të çdo viti”, tha Meta.

 

Pas