Kryesore

Meta flet për deklaratën e Kim: Shqiptarët do të zgjedhin me vullnetin e lirëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 23/02/22 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta, në një prononcim për mediat nga Durrësi ka folur lidhur me deklaratën e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila pak ditë më parë pyeti 6 kandiatët për kryetar bashkie se çfarë i ofrojnë shqiptarëve, kur mbështetësi i tyre është i korruptuar.

Presidenti Meta u shpreh se qytetarët do të zgjedhin në vullnetin e tyre të lirë kandidatët më me integritet.

Pyetja: Zoti President, si e konsideroni deklaratën e Ambasadores Yuri Kim për kandidatët “non grata” duke llogaritur këtu që në Bashkinë e Durrësit, zonja Sako është e mbështetur nga “non grata” Vangjush Dako?

Unë jam i bindur se qytetarët e Durrësit, por jo vetëm, edhe të pesë Bashkive të tjera, do të zgjedhin me vullnetin e lirë për kandidatët apo kandidatet më me integritet dhe që garantojnë një përkushtim sa më të madh ndaj komunitetit si dhe një përfshirje të tij sa i takon qeverisjes vendore.

 Vetëm qytetarët të vendosin për të ardhmen e tyre dhe ne që ajo të gjithë të gjithë duhet të kërkojmë është një proces sa më transparent, sa më demokratik, një ballafaqim programesh, një ballafaqim idesh dhe në fund të fare, të fitojë vullneti i qytetarëve dhe të fitojnë kandidatët më me integritet”,-tha Meta./Opinion.al

Pas