Sport

Messi i përgjigjet Barcelonës: Klauzola 700 mln euro nuk vlen më


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:08 - 04/09/20 |
Al Do

Lufta midis Leo Messit dhe Barcelonës për të vendosur nëse lojtari argjentinas mund të largohet nga Barcelona falas, siç është qëllimi i tij, vazhdon. Avokatët e lojtarit lëshuan një deklaratë në të cilën ata janë të bindur se futbollisti ka të gjitha argumentet ligjore për të qenë në gjendje të braktisë klubin e Barcelonës pa qenë nevoja të paguhet klauzola prej 700 milion eurosh.

Firma ligjore në deklaratën e nënshkruar nga babai i Messit si përfaqësues i lojtarit konsideron se LaLiga ka bërë “një gabim të dukshëm” dhe ata japin paragrafin e kontratës që është objekt i polemikave që lexon si më poshtë: “Ky kompensim (700 mln euro) nuk do të zbatohet kur zgjidhja e kontratës me vendim të njëanshëm të lojtarit hyn në fuqi nga fundi i sezonit sportiv 2019-20 ”.

Prandaj, ata konkludojnë se “kompensimi i klauzolës prej 700 milionësh nuk është më i vlefshëm”.

Në këtë mënyrë, nga ana e Messit, ata i përgjigjen deklaratës që LaLiga bëri të Dielën e kaluar në të cilën u pozicionua në favor të tezës së klubit katalanas. Në shënimin e saj, shoqata e punëdhënësve e kryesuar nga Javier Tebas deklaroi se pas rishikimit të kontratës, ajo “aktualisht është në fuqi dhe ka një klauzolë përfundimi të zbatueshme për rastin kur Lionel Messi vendosi të kërkojë ndërprerjen e hershme të njëanshme të kontratës”.

LaLiga njoftoi gjithashtu se “nuk do të kryejë procesin e mëparshëm të vizave për tërheqjen e lojtarit nga federata nëse ai nuk ka paguar më parë shumën e klauzolës së përmendur”.

Nga ana e tij, lojtari ende nuk bën një deklaratë publike dhe mbetet i mbyllur në shtëpinë e tij në Castelldefels./ Opinion.al

Pas