-Jetë dhe Stil

Mesazhi i Blendi Fevziut: Na falni, që kemi qenë padashje kaq larg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:13 - 30/03/20 |
Opi Nion

Gazetari Blendi Fevziu ka falenderuar përmes një postimi në rrjetet sociale, të gjithë shqiptarët jashtë vendit, që në këto ditë të përballjes së botës me koronavirusin, kanë ditur të shkëlqejnë. Me profesione nga më të ndryshmet, ata janë bërë pjesë e raportimeve të mediave nga të gjithë anët e globit, ndërsa sikurse shkruan gazetari i njohur: “modestë, te shkolluar, realistë, ata janë shpresa që i mungon këtij vendi”.

Bashkë me këtë falenderim, Fevziu kërkon edhe falje, për faktin që padashje sikurse thotë kemi qenë të pavëmendshëm ndaj tyre.

Postimi i plotë

Faleminderit
Ka shumë njerëz që mund të falenderohen këto kohë. Nuk dua t’i përsëris sërish kategoritë, edhe pse e di që ka gjithnjë të tjerë që i harrojmë. Por besoj se në këtë pandemi duhet të falenderojme pafund edhe gjysmën e Shqipërise që nuk jeton aktualisht këtu. Ata shqiptarë brilantë, me karriera të mëdha apo më modeste, profesionistë të konfirmuar apo studentë, kudo që jetojnë, në Europë, Azi, SHBA. Pjesëmarres aktivë në media apo rrjete sociale, që kanë dhënë informacione, kanë raportuar apo janë munduar të këshillojnë. Modestë, të shkolluar, realistë, ata janë shpresa që i mungon këtij vendi. Ata janë po ashtu dëshmia më e mirë se shqiptarët dinë të arrijnë suksesin kur nuk rrethohen apo drejtohen nga mediokriteti dhe provincializmi.
Faleminderit shqiptarë të diasporës, që dashuria dhe meraku për prindërit, të afërmit e vendlindjen, ju ka sjellë këto javë kaq afër nesh. Dhe na falni, që kemi qenë padashje kaq larg dhe të pavemendshëm ndaj jush.
Kemi qenë bashkë në këtë pandemi e shpresoj që kështu do vijojë edhe më pas!/Opinion.al

View this post on Instagram

 

Faleminderit Ka shume njerez qe mund te falenderohen keto kohe. Nuk dua t’i perseris serish kategorite, edhe pse e di qe ka gjithnje te tjere qe i harrojme. Por besoj se ne kete pandemi duhet te falenderojme pafund edhe gjysmen e Shqiperise qe nuk jeton aktualisht ketu. Ata shqiptare brilante, me karriera te medha apo me modeste, profesioniste te konfirmuar apo studente, kudo qe jetojne, ne Europe, Azi, SHBA. Pjesemarres aktive ne media apo rrjete sociale qe kane dhene informacione, kane raportuar apo jane munduar te keshillojne. Modeste, te shkolluar, realiste, ata jane shpresa qe i mungon ketij vendi. Ata jane po ashtu deshmia me e mire se shqiptaret dine ta arrijne suksesin kur nuk rrethohen apo drejtohen nga mediokriteti dhe provincializmi. Faleminderit shqiptare te diaspores, qe dashuria dhe meraku per prinderit, te afermit e vendlindjen, ju ka sjelle keto jave kaq afer nesh. Dhe na falni qe kemi qene padashje kaq larg dhe te pavemendshem ndaj jush. Kemi qene bashke ne kete pandemi e shpresoj qe keshtu do vijoje edhe me pas!

A post shared by Blendi Fevziu (@blendifevziu) on

Pas