Kronikë

Merret mostra e ADN-së për ish-efektivin e RENEA-s, verifikime për vrasjen e ReçitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:02 - 01/08/22 |
Opi Nion

Pavarësisht refuzimit nga ana e tij, Gjykata e Lezhës ka pranuar kërkesën e prokurorisë për të marrë kampionet e ADN-së së ish-efektivit të RENEA-s Remal Rada, i arrestuar pak ditë më parë. Bashkë me të, është marr njëkohësisht edhe mostra e Elton Hithit në paraburgimin 31, ndërsa përgjigja e të dyve pritet të dalë brenda kësaj jave.

Këto rezultate do të krahasohen me gjurmët e gjetura në armën tip snajper me të cilën u ekzekutua biznesmeni Kastriot Reçi në Rrëshen.

Remal Rada, 39 vjeç dhe Elton Hithi, 28 vjeç, u arrestuan më 26 korrik pasi u kapën duke lëvizur me automjet ku u gjet një snajper për të cilin dyshohet se do të përdorej për kryerjen e një vrasjeje.

Ish- efektivi i RENEA-s kishte pak  muaj që ishte larguar nga radhët e policisë./Opinion.al

 

Pas