Rajoni

Kremlini: Ne qëndrojmë pranë serbëve, kërkesat e Kosovës të pabazaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 01/08/22 |
Opi Nion

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov deklaroi se Rusia mbështet në mënyrë absolute Serbinë në lidhje me situatën aktuale me Kosovën.

Peskov tha se kërkesat e autoriteteve të Kosovës janë të pabaza dhe se të drejtat e serbëve duhet të respektohen.

“Ne qëndrojmë pranë serbëve që jetojnë në Kosovë. Ne besojmë se kërkesat e autoriteteve të Kosovës janë absolutisht të pabaza”, deklaroi Dmitry Peskov.

Ndërkohë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova i kërkoi Prishtinës të ndalojë provokimet dhe të mbrojë të drejtat e njerëzve, të serbëve që jetojnë në rajonin verior.

Ajo u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, të cilët po e mbështesin Kosovën, të respektojnë të drejtat e serbëve etnikë që jetojnë në Kosovë, dhe të mos e konsiderojnë autoritetin e Prishtinës për të vendosur rregulla.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme ruse, vendimi i Kosovës për të zbatuar marrëveshjen e reciprocitetit, nga serbët duke filluar nga 1 gushti është një hap tjetër për të dëbuar popullsinë serbe nga Kosova.

“Udhëheqësit kosovarë e dinë se serbët nuk do të qëndrojnë indiferentë kur bëhet fjalë për një sulm të drejtpërdrejtë ndaj lirisë së tyre dhe qëllimisht po kërkojnë të përkeqësojnë situatën për të shkaktuar një skenar të detyruar. Natyrisht, Beogradi është në ballë të sulmit, pasi që perëndimi po kërkon ta ‘neutralizojë’ me anë të shqiptarëve të Kosovës”, shtoi ajo.

I gjithë tensioni në veri të Kosovës nisi, pasi kjo e fundit njoftoi se nga data 1 gusht hyn në fuqi zbatimi i marrëveshjes së reciprocitetit. Për shkak të protestave të serbëve në veri të Kosovës gjatë mbrëmjes së djeshme, të cilët hodhën poshtë masën e Prishtinës në lidhje me targat dhe ID-të, rregullat e reja kufitare u shtynë me 30 ditë.

Pas