Aktualitet

Media arabe jehonë projektit të Durrësit, Alabbar: Po krijojmë Monakon e AdriatikutBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 30/11/22 |
Opi Nion

“Zhvilluesi global i pronave në Emiratet e Bashkuara Arabe ‘Eagle Hills’ ka njoftuar nisjen e marinës më të madhe të super jahteve në Mesdhe, Durrës Yachts & Marina”, kështu shkruan një ndër mediat më të mëdha të biznesit, “Trade Arabia” për projektin e Portit të ri të Durrësit.

Media e huaj raporton se, përveç 12,000 apartamenteve që do të ndërtohen, të cilat ofrojnë një jetë të pasur në bregdetin e Adriatikut, projekti përfshin:

•Një marinë krejt e re moderne që strehon super jahtet më të mëdha në botë
•Një terminal për linjat e lundrimit ndërkombëtar, i pari i këtij lloji në bregdetin shqiptar
•Përvoja premium të shitjes me pakicë në ambient të hapur me koncepte unike të blerjeve dhe ngrënies
•Parqe dhe hapësira të hapura
•Hotele luksoze luksoze dhe rezidenca hoteliere të markave
•Klube të mirëqenies dhe Spa të klasit botëror
•Klube ekskluzive të plazhit dhe marinës

Ndër të tjera, media ka cituar biznesmenin Mohamed Alabbar në lidhje me projektin e Durrësit.

“Ky zhvillim është kulmi i jetesës luksoze, ndërkohë që sjell në të njëjtën kohë investime të reja, infrastrukturë dhe mundësi afatgjata rritjeje në Shqipëri. Ne jemi krenarë për partneritetin tonë me qytetarët dhe zyrtarët e jashtëzakonshëm qeveritarë të këtij kombi të shquar në një projekt transformues novator që mori dy vjet planifikim dhe dizajn nga arkitektë, inxhinierë, konsulentë dhe artistë të njohur ndërkombëtarisht”, shprehet Alabbar.

Sipas Alabbar, përmes planifikimit dhe menaxhimit të kujdesshëm urban, Durrës Yachts & Marina do të dizajnohet si një nga qytetet e reja më të qëndrueshme në botë, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2, për të përmirësuar cilësinë e ajrit dhe mbrojtjen e burimeve natyrore.

Ndërsa shton se, ky synim do të arrihet me një infrastrukturë që përfshin menaxhimin e energjisë, ujit dhe trafikut, si dhe mjetet më të fundit të lëvizshmërisë urbane. Duke përdorur teknologjinë më të avancuar të disponueshme sot, ky projekt do të jetë gjithashtu një nga projektet më të zgjuara dhe më inovative në botë.

“Ne nuk po hapim vetëm destinacionin për vizitorët e nivelit të lartë, por po krijojmë gjithashtu Monakon e Adriatikut. Ju keni këtë histori të pabesueshme në sfond, së bashku me atë që do të jetë një destinacion krejtësisht i ri luksoz. Ne kemi bërë shumë projekte speciale gjatë viteve në mbarë botën, por nuk kam dyshim se kjo është pikërisht atje me më të mirat prej tyre”, raportohet të ketë thënë ndër të tjera Alabbar./Opinion.al

Pas