Bota

Mbrëmje tmerri në qytetin gjerman, 11 të vdekur nga të shtënat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:43 - 20/02/20 |
Al Do

Të paktën 11 njerëz janë vrarë dhe të tjerë të plagosur rëndë pas dy përplasjeve me armë në qytetin gjerman të Hanau.

Nëntë njerëz vdiqën nga të shtënat në dy bare rreth orës 10:00 të mërkurën në mbrëmje, tha policia lokale. Në të dy vendet klientelat u raportuan se ishin kryesisht kurde.

Incidenti i parë ishte në bar shisha e Midnight në qendrën e qytetit të Hanau, rreth 25 km (15 milje) në lindje të Frankfurtit. Dëshmitarët raportuan se dëgjuan rreth një duzinë të shtënash me armë dhe të paktën tre njerëz u vranë.

I dyshuari më pas raportohet se iku me një makinë të errët në lagjen Kesselstadt dhe hapi zjarr në Arena Bar & Cafe, ku u vranë pesë persona.

Një operacion i madh kërkimi që përfshinte dhjetëra policë të armatosur dhe një helikopter nisi për autorin e krimit.

Policia më pas njoftoi në rreth orës 5 të mëngjesit, që oficerët e forcave speciale të policisë kishin sulmuar shtëpinë e të dyshuarit dhe e gjetën të vdekur së bashku me një trup tjetër.

Fillimisht policia tha se tetë njerëz kishin vdekur, por më vonë azhurnuan shifrën për të thënë se nëntë ishin vrarë në dy sulmet.

Policia tha të mërkurën në mbrëmje që ata nuk kishin asnjë informacion të konfirmuar mbi dinamikën e dy sulmeve dhe apeluan që dëshmitarët të paraqiten për të dhënë informacion. Nuk ka ende detaje në lidhje me motivin e mundshëm të ngjarjes.

Gazeta Bild raportoi se i dyshuari ishte një shtetas gjerman me leje për armë zjarri, dhe se revistat e municionit dhe armët ishin gjetur në makinën e tij.

Hanau ndodhet në Gjermaninë Jugperëndimore, rreth 20 km në lindje të Frankfurtit dhe ka një popullsi prej rreth 100,000 banorë. /Opinion.al

skema e vendgjarjeve
Skema e vendgjarjeve

Pas