Bota

Mbledhja e OKB, Kina fton Izraelin dhe Palestinën për negociata në Pekin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:34 - 16/05/21 |
Opi Nion

192 palestinezë, mes të cilëve 58 fëmijë dhe 34 gra kanë humbur jetën gjatë sulmeve izrealite në Gaza. Ndërsa tensioni mes dy vendeve mbetet i nxehtë, Ministri i Jashtëm Palestinez Riad Al Malki tha se Izraeli inkuraohet të vrasë sa herë dëgjon një udhëheqës të huaj të flasë për të drejtën e tij.

“Mos harroni se sa herë që Izraeli dëgjon një udhëheqës të huaj duke folur për të drejtën e tij për të mbrojtur veten, inkurajohet më tej të vazhdojë të vrasë familje të tëra në gjumë, “tha Ministri i Jashtëm palestinez Riad Al Malki gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi ka ftuar palestinezë dhe izraelitë në vendin e tij për të rifilluar negociatat. Ai e tha këtë gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit të OKB, se vendi i tij do të mirëpriste bisedimet midis përfaqësuesve izraelitë dhe palestinezë./Opinion.al

Pas